Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | DS1822+PAR |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | SENSOR DIGITAL -55C-100C TO92-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 10453 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 10453
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Sensor Type | Digital, Local |
| Sensing Temperature - Local | -55°C ~ 100°C |
| Sensing Temperature - Remote | - |
| Output Type | 1-Wire® |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Resolution | 11 b |
| Features | Programmable Limit |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±2°C (±3°C) |
| Test Condition | -10°C ~ 85°C (-55°C ~ 100°C) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
The parcel was well packed when received, thank you seller for fast response and good quality.
Trustable and helpful supplier. The communication is easy and fast. The whole picture is very positive.
The seller was very nice and friendly. The product was on time and in good quality.