Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | MAX7503MUA+ |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | SENSOR DIGITAL -55C-125C 8UMAX |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 45671 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 45671
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Sensor Type | Digital, Local |
| Sensing Temperature - Local | -55°C ~ 125°C |
| Sensing Temperature - Remote | - |
| Output Type | I²C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Resolution | 9 b |
| Features | Output Switch, Programmable Limit, Shutdown Mode |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±2°C (±3°C) |
| Test Condition | -25°C ~ 100°C (-55°C ~ 125°C) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
They are very patience to slove my problem.
Delivered on time, Very good quality product, Anna is one of the best sales representative, I have seen in my career, she supports lot, response very very great. She did a very great job for me.
Very helpful supplier. Totally satisfied.
The quality is very high, I am sure that is new and original. I will purchase again from them.