Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | MAX6517UKP085+T |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | IC TEMP SENSOR SW SOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 32946 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 32946
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Trip Temperature Threshold | Hot |
| Switching Temperature | 85°C |
| Accuracy | ±2.5°C |
| Current - Output (Max) | - |
| Output Type | Open Drain |
| Output | Active Low |
| Output Function | /OverTemp |
| Selectable Hysteresis | Yes |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Current - Supply | 22µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Trustable and helpful supplier. The communication is easy and fast. The whole picture is very positive.
They are very patience to slove my problem.
Delivered on time, Very good quality product, Anna is one of the best sales representative, I have seen in my career, she supports lot, response very very great. She did a very great job for me.