Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | DS87C520-QNL+ |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 2270 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 2270
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Core Processor | 8051 |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 33MHz |
| Connectivity | EBI/EMI, SIO, UART/USART |
| Peripherals | Power-Fail Reset, WDT |
| Number of I/O | 32 |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| Program Memory Type | OTP |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | External |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
The product is original, the merchant service attitude is particularly good
lot of 5 samples pulled for 100, all passed inspection and were exactly on specific frequency.
The parcel was well packed when received, thank you seller for fast response and good quality.
Trustable and helpful supplier. The communication is easy and fast. The whole picture is very positive.