Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | MAX6198AESA+ |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | IC VREF SERIES 0.05% 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 12294 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 12294
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Reference Type | Series |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 4.096V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Current - Output | 500 µA |
| Tolerance | ±0.05% |
| Temperature Coefficient | 5ppm/°C |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 100µVp-p |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 200µVrms |
| Voltage - Input | 4.296V ~ 12.6V |
| Current - Supply | 35µA |
| Current - Cathode | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Received the material on time with good quality, Demi Yang is Very easy to communicate with and a very supportive person.
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.
lot of 5 samples pulled for 100, all passed inspection and were exactly on specific frequency.