Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | MAX4211AEUE |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | IC CURRENT MONITOR 1.5% 16TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 59909 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 59909
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Obsolete |
| Function | Current Monitor |
| Sensing Method | High-Side |
| Accuracy | ±0.5% |
| Voltage - Input | 4V ~ 28V |
| Current - Output | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
They are very patience to slove my problem.
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.
The parcel was well packed when received, thank you seller for fast response and good quality.
lot of 5 samples pulled for 100, all passed inspection and were exactly on specific frequency.