Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | MAX12931EASA+T |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | DIGITAL ISOLATOR 3.75KVRMS 2CH |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 37212 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 37212
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Technology | Capacitive Coupling |
| Type | CAN, RS232, RS422, RS485 |
| Isolated Power | No |
| Number of Channels | 2 |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 1/1 |
| Channel Type | Unidirectional |
| Voltage - Isolation | 3000Vrms |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 50kV/µs (Typ) |
| Data Rate | 25Mbps |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 32.5ns, 33.6ns |
| Pulse Width Distortion (Max) | 4ns |
| Rise / Fall Time (Typ) | 1.6ns, 1.4ns (Max) |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
The quality is very high, I am sure that is new and original. I will purchase again from them.
Trustable and helpful supplier. The communication is easy and fast. The whole picture is very positive.
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.