Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | MAX5130AEEE+T |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Part of Description: | IC DAC 13BIT V-OUT 16QSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 80023 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 80023
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Obsolete |
| Number of Bits | 13 |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Settling Time | 20µs (Typ) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5 (Max), ±1 (Max) |
| Architecture | R-2R |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Mounting Type | Surface Mount |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Thank you Allen Elena i Got it my package very good condition and fast delivery.
The parcel was well packed when received, thank you seller for fast response and good quality.
The product is original, the merchant service attitude is particularly good