Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | USB50805/TR7 |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | TVS DIODE 5VWM 13VC 8-SO |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 43234 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 43234
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Type | Zener |
| Unidirectional Channels | 2 |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 5V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 6V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 13V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 5A (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse | 500W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | Ethernet |
| Capacitance @ Frequency | 3pF @ 1MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SO |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Received the material on time with good quality, Demi Yang is Very easy to communicate with and a very supportive person.
Thank you for your prompt and courteous service from ordering to shipping.
lot of 5 samples pulled for 100, all passed inspection and were exactly on specific frequency.