Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | JANTX1N6643 |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | DIODE GEN PURP 125V 300MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 18232 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 18232
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 125 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 300mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 100 mA |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 6 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 nA @ 20 V |
| Capacitance @ Vr, F | 5pF @ 0V, 1MHz |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | 05 Plastic Package |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
The quality is very high, I am sure that is new and original. I will purchase again from them.
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.
Very helpful supplier. Totally satisfied.