Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | SMAJ5942CE3/TR13 |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | DIODE ZENER 51V 3W DO214AC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 61456 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 61456
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51 V |
| Tolerance | ±2% |
| Power - Max | 3 W |
| Impedance (Max) (Zzt) | 70 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 38.8 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 200 mA |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMAJ) |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
The product is original, the merchant service attitude is particularly good
They are very patience to slove my problem.
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.
lot of 5 samples pulled for 100, all passed inspection and were exactly on specific frequency.