Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | 1N5986C |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 20723 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 20723
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 2.7 V |
| Tolerance | ±2% |
| Power - Max | 500 mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 100 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 75 µA @ 1 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 200 mA |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Supplier Device Package | DO-35 |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Thank you for your prompt and courteous service from ordering to shipping.
Trustable and helpful supplier. The communication is easy and fast. The whole picture is very positive.
Thank you Allen Elena i Got it my package very good condition and fast delivery.