Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | JANTX1N6340US |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | DIODE ZENER 47V 500MW MELF |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 5151 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 5151
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 47 V |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 500 mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 75 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 nA @ 36 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.4 V @ 1 A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SQ-MELF, B |
| Supplier Device Package | B, SQ-MELF |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Received the material on time with good quality, Demi Yang is Very easy to communicate with and a very supportive person.
Thank you Allen Elena i Got it my package very good condition and fast delivery.
Very helpful supplier. Totally satisfied.
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.