Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | JANTXV1N4965US |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | DIODE ZENER 20V 5W D5B |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 5363 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 5363
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20 V |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 5 W |
| Impedance (Max) (Zzt) | 4.5 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 15.2 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5 V @ 1 A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | E-MELF |
| Supplier Device Package | D-5B |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.
The quality is very high, I am sure that is new and original. I will purchase again from them.
Received the material on time with good quality, Demi Yang is Very easy to communicate with and a very supportive person.
lot of 5 samples pulled for 100, all passed inspection and were exactly on specific frequency.