Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | EMC1422-2-ACZL-TR |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | SENSOR DIGITAL -40C-125C 8MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 97275 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 97275
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Sensor Type | Digital, Local/Remote |
| Sensing Temperature - Local | -40°C ~ 125°C |
| Sensing Temperature - Remote | -64°C ~ 191°C |
| Output Type | SMBus |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Resolution | 11 b |
| Features | Output Switch, Programmable Limit, Shutdown Mode |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±1°C (±2°C) |
| Test Condition | -5°C ~ 100°C (-40°C ~ 125°C) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
lot of 5 samples pulled for 100, all passed inspection and were exactly on specific frequency.
The product is original, the merchant service attitude is particularly good
Trustable and helpful supplier. The communication is easy and fast. The whole picture is very positive.