Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | TC74A1-3.3VCTTR |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | SENSOR DIGITAL -40C-125C SOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 103848 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 103848
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Sensor Type | Digital, Local |
| Sensing Temperature - Local | -40°C ~ 125°C |
| Sensing Temperature - Remote | - |
| Output Type | I²C/SMBus |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Resolution | 7 b |
| Features | Standby Mode |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±2°C (±3°C) |
| Test Condition | 25°C ~ 85°C (0°C ~ 125°C) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
They are very patience to slove my problem.
The parcel was well packed when received, thank you seller for fast response and good quality.
Very helpful supplier. Totally satisfied.