Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | TC651ACVUATR |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | THERMOSTAT 45DEGC ACTV LOW 8MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 68055 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 68055
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Trip Temperature Threshold | Hot |
| Switching Temperature | 45°C |
| Accuracy | ±3°C |
| Current - Output (Max) | - |
| Output Type | - |
| Output | Active Low |
| Output Function | /Fault, /OverTemp, PWM |
| Selectable Hysteresis | No |
| Features | Automatic Fan Shutdown, Fan Controller |
| Voltage - Supply | 2.8 V ~ 5.5 V |
| Current - Supply | 50µA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Thank you Allen Elena i Got it my package very good condition and fast delivery.
Very helpful supplier. Totally satisfied.
The parcel was well packed when received, thank you seller for fast response and good quality.
The quality is very high, I am sure that is new and original. I will purchase again from them.