Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | ATMEGA2560-16AU |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | IC MCU 8BIT 256KB FLASH 100TQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 6724 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 6724
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Core Processor | AVR |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 16MHz |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 86 |
| Program Memory Size | 256KB (128K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Thank you for your prompt and courteous service from ordering to shipping.
Thank you Allen Elena i Got it my package very good condition and fast delivery.
The product is original, the merchant service attitude is particularly good