Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | PIC16LF722A-I/SP |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SPDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 55558 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 55558
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Core Processor | PIC |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 20MHz |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 25 |
| Program Memory Size | 3.5KB (2K x 14) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 128 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 11x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 28-SPDIP |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Delivered on time, Very good quality product, Anna is one of the best sales representative, I have seen in my career, she supports lot, response very very great. She did a very great job for me.
Thank you Allen Elena i Got it my package very good condition and fast delivery.
The parcel was well packed when received, thank you seller for fast response and good quality.