Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | PIC18F46K20-E/MV |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40UQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 27774 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 27774
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Core Processor | PIC |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 48MHz |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 35 |
| Program Memory Size | 64KB (32K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| RAM Size | 3.8K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 14x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-UFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 40-UQFN (5x5) |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
lot of 5 samples pulled for 100, all passed inspection and were exactly on specific frequency.
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.
Thank you for your prompt and courteous service from ordering to shipping.