Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | MIC5255-3.3YD5-TR |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | IC REG LIN 3.3V 150MA TSOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 89845 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 89845
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage Dropout (Max) | 0.25V @ 150mA |
| Current - Output | 150mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 150 µA |
| Current - Supply (Max) | - |
| PSRR | 60dB ~ 50dB (10Hz ~ 10kHz) |
| Control Features | Enable |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Supplier Device Package | TSOT-23-5 |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Thank you for your prompt and courteous service from ordering to shipping.
The quality is very high, I am sure that is new and original. I will purchase again from them.
They are very patience to slove my problem.
The seller was very nice and friendly. The product was on time and in good quality.