Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | 93LC56C-E/SN |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | IC EEPROM 2KBIT SPI 3MHZ 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 75270 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 75270
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | EEPROM |
| Technology | EEPROM |
| Memory Size | 2Kb (256 x 8, 128 x 16) |
| Memory Interface | SPI |
| Clock Frequency | 3 MHz |
| Write Cycle Time - Word, Page | 6ms |
| Access Time | - |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.
Thank you Allen Elena i Got it my package very good condition and fast delivery.
The seller was very nice and friendly. The product was on time and in good quality.
Very helpful supplier. Totally satisfied.