Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | AT89C51ID2T-RLRUM |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44VQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 7348 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 7348
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Core Processor | 80C51 |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 60MHz |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 34 |
| Program Memory Size | 64KB (64K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | External |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LQFP |
| Supplier Device Package | 44-VQFP (10x10) |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
The product is original, the merchant service attitude is particularly good
Thank you for your prompt and courteous service from ordering to shipping.
Trustable and helpful supplier. The communication is easy and fast. The whole picture is very positive.