Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | PIC32MX360F512LT-80I/PT |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 11934 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 11934
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Core Processor | MIPS32® M4K™ |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 80MHz |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 85 |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.3V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (12x12) |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
lot of 5 samples pulled for 100, all passed inspection and were exactly on specific frequency.
The seller was very nice and friendly. The product was on time and in good quality.
The parcel was well packed when received, thank you seller for fast response and good quality.