Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | MCP48CMB28-E/ML |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | QCTAL CHANNEL, 12-BIT, MTP, SPI |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 7089 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 7089
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Settling Time | 16µs (Typ) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External, Internal, Supply |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V ~ 5.5V |
| INL/DNL (LSB) | -, ±1 (Max) |
| Architecture | R-2R |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 20-QFN (4x4) |
| Mounting Type | Surface Mount |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.
They are very patience to slove my problem.
Received the material on time with good quality, Demi Yang is Very easy to communicate with and a very supportive person.
lot of 5 samples pulled for 100, all passed inspection and were exactly on specific frequency.