Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | UPT33E3/TR7 |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | TVS DIODE 33VWM 56.7VC POWERMIT1 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 66023 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 66023
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Obsolete |
| Type | Zener |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 33V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 36.8V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 56.7V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 2.65A |
| Power - Peak Pulse | 1000W (1kW) |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-216AA |
| Supplier Device Package | Powermite 1 (DO216-AA) |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
The product is original, the merchant service attitude is particularly good
Thank you Allen Elena i Got it my package very good condition and fast delivery.
Very helpful supplier. Totally satisfied.