Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | MXLSMCJLCE90A |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 45470 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 45470
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Type | Zener |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 90V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 100V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 146V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 10.3A |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | 90pF @ 1MHz |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AB, SMC |
| Supplier Device Package | DO-214AB (SMCJ) |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Very helpful supplier. Totally satisfied.
lot of 5 samples pulled for 100, all passed inspection and were exactly on specific frequency.
The parcel was well packed when received, thank you seller for fast response and good quality.
Thank you Allen Elena i Got it my package very good condition and fast delivery.