Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | MX5KP6.5CA |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC CASE 5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 55524 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 55524
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Type | Zener |
| Unidirectional Channels | - |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 6.5V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 7.22V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 11.2V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 447A |
| Power - Peak Pulse | 5000W (5kW) |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AR, Axial |
| Supplier Device Package | Case 5A (DO-204AR) |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
The seller was very nice and friendly. The product was on time and in good quality.
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.
Trustable and helpful supplier. The communication is easy and fast. The whole picture is very positive.
They are very patience to slove my problem.