Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | MX15KP180AE3 |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | TVS DIODE 180VWM 291VC CASE 5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 53059 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 53059
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Type | Zener |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Bidirectional Channels | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 180V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 200V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 291V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 52A |
| Power - Peak Pulse | 15000W (15kW) |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AR, Axial |
| Supplier Device Package | Case 5A (DO-204AR) |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Very helpful supplier. Totally satisfied.
Thank you Allen Elena i Got it my package very good condition and fast delivery.
Received the material on time with good quality, Demi Yang is Very easy to communicate with and a very supportive person.
Delivered on time, Very good quality product, Anna is one of the best sales representative, I have seen in my career, she supports lot, response very very great. She did a very great job for me.