Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | AT30TS75-SS8-B |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | SENSOR DIGITAL -55C-125C 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 81451 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 81451
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Obsolete |
| Sensor Type | Digital, Local |
| Sensing Temperature - Local | -55°C ~ 125°C |
| Sensing Temperature - Remote | - |
| Output Type | I²C/SMBus |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Resolution | 11 b |
| Features | One-Shot, Output Switch, Programmable Limit, Programmable Resolution, Shutdown Mode |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±1.5°C (±3°C) |
| Test Condition | 0°C ~ 55°C (-20°C ~ 125°C) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
The quality is very high, I am sure that is new and original. I will purchase again from them.
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.
The product is original, the merchant service attitude is particularly good