Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | DSPIC33EV256GM102-E/SP |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | IC MCU 16BIT 256KB FLASH 28SPDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 66024 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 66024
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Core Processor | dsPIC |
| Core Size | 16-Bit |
| Speed | 60 MIPs |
| Connectivity | CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 21 |
| Program Memory Size | 256KB (85.5K x 24) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 11x10/12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 28-SPDIP |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Received the material on time with good quality, Demi Yang is Very easy to communicate with and a very supportive person.
Thank you Allen Elena i Got it my package very good condition and fast delivery.
The quality is very high, I am sure that is new and original. I will purchase again from them.
Very helpful supplier. Totally satisfied.