Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | SG137AT |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | IC REG LINEAR NEG ADJ 500MA TO99 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 82143 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 82143
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Output Configuration | Negative |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | -36V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -1.25V |
| Voltage - Output (Max) | -36V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent (Iq) | - |
| Current - Supply (Max) | - |
| PSRR | 66dB ~ 80dB (120Hz) |
| Control Features | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Over Voltage |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-205AD, TO-39-3 Metal Can |
| Supplier Device Package | TO-99 |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
lot of 5 samples pulled for 100, all passed inspection and were exactly on specific frequency.
Received the material on time with good quality, Demi Yang is Very easy to communicate with and a very supportive person.
The parcel was well packed when received, thank you seller for fast response and good quality.
Delivered on time, Very good quality product, Anna is one of the best sales representative, I have seen in my career, she supports lot, response very very great. She did a very great job for me.