Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | MIC2596-1BTS-TR |
| Manufacturer: | Microchip Technology |
| Part of Description: | IC HOT SWAP CTRLR -48V 20TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 31999 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 31999
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Type | Hot Swap Controller |
| Number of Channels | 2 |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Applications | -48V |
| Features | Auto Retry, Thermal Limit, UVLO |
| Programmable Features | Circuit Breaker, Fault Timeout |
| Voltage - Supply | -70V ~ -15V |
| Current - Output (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Supply | 3.3 mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Delivered on time, Very good quality product, Anna is one of the best sales representative, I have seen in my career, she supports lot, response very very great. She did a very great job for me.
Very helpful supplier. Totally satisfied.
lot of 5 samples pulled for 100, all passed inspection and were exactly on specific frequency.