Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | STTH810DI |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | DIODE GEN PURP 1KV 8A TO220Ins |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 40812 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 40812
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Diode Type | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2 V @ 8 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 85 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1000 V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Supplier Device Package | TO-220Ins |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
They are very patience to slove my problem.
Delivered on time, Very good quality product, Anna is one of the best sales representative, I have seen in my career, she supports lot, response very very great. She did a very great job for me.
Trustable and helpful supplier. The communication is easy and fast. The whole picture is very positive.