Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | T2035H-6G-TR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | TRIAC ALTERNISTOR 600V 20A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 56881 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 56881
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Triac Type | Alternistor - Snubberless |
| Voltage - Off State | 600 V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 20 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1 V |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 200A, 210A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 35 mA |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 35 mA |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Supplier Device Package | D²PAK |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
The parcel was well packed when received, thank you seller for fast response and good quality.
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.
Received the material on time with good quality, Demi Yang is Very easy to communicate with and a very supportive person.