Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | AVS08CB |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | TRIAC INT TRIGGER 500V TO220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 32018 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 32018
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Triac Type | Internally Triggered |
| Voltage - Off State | 500 V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 5 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | - |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 65A, 70A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | - |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | -10°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Supplier Device Package | TO-220 |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Very helpful supplier. Totally satisfied.
Thank you Allen Elena i Got it my package very good condition and fast delivery.
The product is original, the merchant service attitude is particularly good