Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | T835H-8I |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | 8 A - 800 V - 150 8H-TRIAC IN TO |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 85026 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 85026
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Triac Type | Alternistor - Snubberless |
| Voltage - Off State | 800 V |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 8 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.3 V |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 80A, 84A |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 35 mA |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 35 mA |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Supplier Device Package | TO-220AB Insulated |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Delivered on time, Very good quality product, Anna is one of the best sales representative, I have seen in my career, she supports lot, response very very great. She did a very great job for me.
Trustable and helpful supplier. The communication is easy and fast. The whole picture is very positive.
lot of 5 samples pulled for 100, all passed inspection and were exactly on specific frequency.