Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | STM32H743XIH6 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | IC MCU 32BIT 2MB FLASH TFBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 3379 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 3379
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M7 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 480MHz |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, MDIO, MMC/SD/SDIO, QSPI, SAI, SPDIF, SPI, SWPMI, UART/USART, USB OTG |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 168 |
| Program Memory Size | 2MB (2M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 1M x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.62V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 36x16b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 265-TFBGA |
| Supplier Device Package | 240+25-TFBGA (14x14) |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.
lot of 5 samples pulled for 100, all passed inspection and were exactly on specific frequency.
The parcel was well packed when received, thank you seller for fast response and good quality.
Very helpful supplier. Totally satisfied.