Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | STM32F103RCT6 |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 9442 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 9442
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 72MHz |
| Connectivity | CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB |
| Peripherals | DMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/O | 51 |
| Program Memory Size | 256KB (256K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 48K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2V ~ 3.6V |
| Data Converters | A/D 16x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Supplier Device Package | - |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
The product is original, the merchant service attitude is particularly good
The parcel was well packed when received, thank you seller for fast response and good quality.
They are very patience to slove my problem.