Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | STM8L101G3U6TR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part of Description: | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28UFQFPN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 66272 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 66272
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Core Processor | STM8 |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 16MHz |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Infrared, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 26 |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 2K x 8 |
| RAM Size | 1.5K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65V ~ 3.6V |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-UFQFN |
| Supplier Device Package | 28-UFQFPN (4x4) |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Very helpful supplier. Totally satisfied.
Trustable and helpful supplier. The communication is easy and fast. The whole picture is very positive.
They are very patience to slove my problem.
Received the material on time with good quality, Demi Yang is Very easy to communicate with and a very supportive person.