Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | LM95241CIMM/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part of Description: | SENSOR DIGITAL 0C-85C 8VSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 34897 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 34897
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Sensor Type | Digital, Local/Remote |
| Sensing Temperature - Local | 0°C ~ 85°C |
| Sensing Temperature - Remote | 0°C ~ 85°C |
| Output Type | SMBus |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Resolution | 10 b (Local), 12 b (Remote) |
| Features | One-Shot, Programmable Resolution, Shutdown Mode, Standby Mode |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±3°C |
| Test Condition | 0°C ~ 85°C |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-VSSOP |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Thank you Allen Elena i Got it my package very good condition and fast delivery.
The seller was very nice and friendly. The product was on time and in good quality.
The quality is very high, I am sure that is new and original. I will purchase again from them.