Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | SN74HCT540N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC BUFFER INVERT 5.5V 20DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 78955 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 78955
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Input Type | - |
| Output Type | 3-State |
| Current - Output High, Low | 6mA, 6mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Received the material on time with good quality, Demi Yang is Very easy to communicate with and a very supportive person.
The seller was very nice and friendly. The product was on time and in good quality.
Very helpful supplier. Totally satisfied.
The parcel was well packed when received, thank you seller for fast response and good quality.