Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | SN74BCT2245NSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SO |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 35010 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 35010
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Input Type | - |
| Output Type | 3-State |
| Current - Output High, Low | 3mA, 24mA; 12mA, 12mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SO |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
They are very patience to slove my problem.
Thank you for your prompt and courteous service from ordering to shipping.
The quality is very high, I am sure that is new and original. I will purchase again from them.