Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | SN74HCT244AN |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 99973 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 99973
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Input Type | - |
| Output Type | 3-State |
| Current - Output High, Low | 6mA, 6mA |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.
The seller was very nice and friendly. The product was on time and in good quality.
Trustable and helpful supplier. The communication is easy and fast. The whole picture is very positive.