Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | TPS54160DGQR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG BUCK ADJ 1.5A 10MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 31346 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 31346
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |
| Voltage - Output (Max) | 58V |
| Current - Output | 1.5A |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2.5MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-PowerTFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 10-HVSSOP |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
The quality is very high, I am sure that is new and original. I will purchase again from them.
They are very patience to slove my problem.
The product is original, the merchant service attitude is particularly good
She is a very reliable staff who kindly responds to consultations on prices and delivery times. I will use it again.