Image is for reference, please contact us to get the real picture
| Manufacturer Part Number: | TPS5430DDAR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part of Description: | IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 8SOPWR |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead Free / RoHS Compliant |
| Stock Condition: | 22574 In Stock |
| Ship From: | Hong Kong |
| Shipment Way: | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
Stock Status: 22574
Minimum: 1
Call for price or sumbit a RFQ
US $40 by FedEx.
Arrive in 3-5 days
Express:(FEDEX, UPS, DHL, TNT)Free shipping on first 0.5kg for orders over 150$,Overweight will be charged separately
| Type | Description |
|---|---|
| Product Status | Active |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 5.5V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.221V |
| Voltage - Output (Max) | 32.04V |
| Current - Output | 3A |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
168 out of 176 (98%)
Customers recommended this product
Delivered on time, Very good quality product, Anna is one of the best sales representative, I have seen in my career, she supports lot, response very very great. She did a very great job for me.
They are very patience to slove my problem.
Received the material on time with good quality, Demi Yang is Very easy to communicate with and a very supportive person.